کد خبر:167815
پ
۲۰۱۷-۰۹-۲۴-۰۷-۳۹-۳۲

ذائقه آقای استاندار عوض شد؟!/ چایی کیفیتش همچون کیفیت چای گیلان نیست

استاندار گیلان با بیان اینکه چایی که کیفیتش همچون کیفیت چای گیلان نیست ،با فرآوری بهتر قیمت بهتری در بازار دارد اظهار داشت: چرا باید مردم چای وارداتی با بسته‌بندی و فرآوری بهتر را به قیمت ۴۰ هزار تومان بخرند اما چای کشاورز گیلان بر روی زمین بمان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل، استاندار صبح امروز در اولین جلسه‌ی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۹۷ با اشاره به اینکه چایی که کیفیتش همچون کیفیت چای گیلان نیست با فرآوری بهتر قیمت بهتری در بازار دارد گفت: نباید موضوعات مرتبط با منافع و معیشت مردم را سیاسی کنیم چون هیچ نفعی برای جامعه ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در این جلسه به اظهارات خود در کمیته‌ی چای مبنی بر اینکه می‌توانیم با فرآوری، قیمت این محصول را از ۱۰ به ۴۰ هزار تومان برسانیم اشاره  کرد و گفت: چای گیلان قابلیت، استعداد و کیفیت فرآوری با اقدامات مختلف را دارد تا شاهد ارزش افزوده و رسیدن نفع بیشتر به چایکاران باشد اما نمی‌دانم چرا برخی افراد با اقدام مثبتی که می‌توانیم انجام دهیم مخالفت می‌کنند.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه برخی افراد با شنیدن موضوعاتی احساس می‌کنند بهانه‌‌ی خوبی برای ملتهب کردن فضا ایجاد شده است، افزود: بحمدا… کم طاقت و کم حوصله نیستم بلکه وظیفه‌ی ما این است در چنین جلساتی با کشاورزان، کارخانه‌داران و بخش خصوصی سخن بگوییم و مشکلات آنان را بشنویم.

دکتر سالاری با اشاره به اینکه موضوعات مربوط به کشاورزان و منافع مردم را بازیچه قرار ندهیم گفت: در جلسات کمیته‌ها علاوه بر دستگاه‌های اجرایی، نمایندگان مجلس، دانشگاهیان و نخبگان متخصص در موضوعات مرتبط، بخش خصوصی  حضوری پرشور دارد تا در خصوص منافع مردم نظر بدهند.

وی با بیان اینکه در جلسات کمیته‌ی چای تلاش ما بر افزایش قیمت این محصول است اظهار داشت: اگر می‌خواهیم چای پایدار بماند باید اقداماتی در بخش به زراعی، بسته‌بندی و فرآوری انجام گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه نباید مزرعه، کشاورزی و معیشت مردم را سیاسی کنیم تصریح کرد: در خیلی از موضوعات با سیاسی کردن مسائل بجایی نرسیده‌ایم و علاوه بر اینکه نفعی برای جامعه ندارد، مشکلات زیادی برای مردم ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه طرح این مسائل باعث می‌شود کسی جرأت مباحث کارشناسی در جلسات را نداشته باشد گفت: این اقدامات باعث می‌شود که افراد احساس کنند حرفشان به صورت دیگری تحریف و نقد می‌شود.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه اقدامات این چنینی صحیح و انسانی نیست افزود: این اقدامات ظلم بزرگی به کشاورزان است که زحمت می‌کشند اما تصمیمات غلط بنده و امثال من باعث شود کشاورزی که می‌تواند چای خود را ۴۰ هزار تومان بفروشد به قیمت ۱۰ هزار تومان عرضه کند.

وی با بیان اینکه این افراد برای رضای خدا این اقدامات را در راستای منافع مردم گیلان انجام ندهند افزود: این اقدامات خدمت کردن به مردم نیست بلکه به آنان آسیب می‌زند و باعث ایجاد تشویش در اذهان آنان می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطر نشان کرد: انتظار ما این است که هر فردی می‌تواند در مسیر منافع مردم گام بردارد گوشه‌ای از کار را بگیرد و به مسئولان کمک کند.

وی با بیان اینکه چایی که کیفیتش همچون کیفیت چای گیلان نیست ،با فرآوری بهتر قیمت بهتری در بازار دارد اظهار داشت: چرا باید مردم چای وارداتی با بسته‌بندی و فرآوری بهتر را به قیمت ۴۰ هزار تومان بخرند اما چای کشاورز گیلان بر روی زمین بماند چون متخصصان این حوزه جرأت نکرده‌اند در جلسات حرف بزنند.

دکتر سالاری با اشاره به اینکه در یک جلسه فردی سخنان گفته شده را تحریف و جمله‌ای از سوی خود با رویکردی سیاسی مطرحو در شب نشینی‌ها سناریویی تعریف می‌کنند که ما نتوانیم حرف بزنیم گفت: ما حرف کشاورزان و بخش خصوصی را با دقت شنیده و دغدغه‌ی آنها را مطرح می‌کنیم و در هر حوزه‌ای که اطلاع نداشته باشیم به دلیل اینکه منفعت مردم دخیل است از متخصصان بخش خصوصی آن حوزه سئوال می کنیم.

وی مباحث مطرح شده در جلسات شورای گفتگو را مطالبات بخش خصوصی دانست و گفت: تمام اهتمام ما براین است تا با تسهیل مبادلات مرزی که به صورت ملی و استانی است ارزش افزوده برای صادرات محصولات استان را ایجاد کنیم.

استاندار گیلان فلسفه‌ی برگزاری شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را همفکری، تضارب آرا، اتخاذ تصمیمات کارشناسانه و رسیدن به نقاط مشترک عنوان و خاطر نشان کرد: نمی‌توانیم در یک جلسه‌ی شورای گفتگو تمامی موضوعات بخش خصوصی را طرح و برطرف نماییم بلکه هر جلسه با موضوعات مشخصی برگزار شود.

وی گفت: با همکاری مجموعه‌ی دستگاه‌ها به ویژه نمایندگان می‌توان کمک شایان توجهی به بخش خصوصی کرد.

رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار داشت: در موضوعات سرمایه‌گذاری یک مرجع خاص درخصوص استعلامات وجود ندارد که نمایندگان می‌توانند این نقیصه را برطرف کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه در بحث خصوصی سازی و واگذاری‌ شرکت‌ها در استان گیلان به واقع زمین فروشی صورت می‌گیرد گفت: برخی از افراد با خرید واحدهای تولیدی در قالب واگذاری شرکت‌ها و خصوصی سازی پس از مدتی تولید را متوقف و اقدام به فروش زمین می‌کنند و از ارزش افزوده‌ی آن سود می‌برند.

وی رسالت اصلی اتاق بازرگانی را تجمیع مشکلات بخش خصوصی و انتقال آن به مسئولان دانست و افزود: از شنیدن مشکلات بخش خصوصی وتلاش درجهت رفع آن به هیچ وجه ناراحت و خسته نمی‌شویم.

وی برضرورت کاهش زمان توقف کالادر گمرک آستارا تأکید کرد و افزود: در حوزه‌ی مبادلات مرزی کشورها کاهش زمان توقف یک موضوع رقابتی است که باید در استان گیلان با جدیت هدف‌گذاری و عملیاتی شود.

وی برگزاری اجلاس مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان با هدف آشنایی بازرگانان حوزه‌ی CIS با امکانات حمل و نقل ریلی ایجاد شده را بسیار مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: این اجلاس می‌تواند باعث ایفای نقش بازرگانان در بخش بارانداز خط ریلی آستارا- آستارا گردد وآن رابه شهرک صادراتی تبدیل نماید

وی یکی از راه‌های پویایی بارانداز و ایستگاه راه آهن آستارا را الحاق به منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی فعلی عنوان و خاطر نشان کرد: این اقدام نیازمند مصوبه‌ی دولت است و آمادگی درخصوص پیگیری برای جلب نظر هیأت دولت وجود دارد.

وی گفت: باتوجه به اینکه کار اصلی بخش بارانداز در حوزه‌ی  تجارت است می‌توان با گسترش فعالیت در حوزه‌ی بسته‌بندی، مونتاژ و فرآوری برای گیلانیان شغل ایجاد کرد.

استاندار گیلان گفت: انتظار بنده از مجموعه‌ی اتاق بازرگانی گیلان این است که با جدیت به این بخش ورود پیدا کند و با بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی که اشراف کامل به حوزه‌ی CIS داردگام‌های مؤثری در این حوزه برداشته شود.

وی افزود: با این اقدام تجار کشورهای دیگر می‌توانند از مجموعه‌ی شهرک صادراتی مستقر در بارانداز آستارا بازدید تا زمینه‌ی گسترش حجم مبادلات فراهم شود.

دکتر سالاری برضرورت تسهیل صادرات تأکید کرد و اظهار داشت: یکی از کارکردهای اصلی راه آهن آستارا برای کشور ما قرار گرفتن در مسیر صادرات به کشورهای دیگر است که می‌توان از این ظرفیت برای افزایش اشتغالزایی کمال بهره را برد.

وی وجود سیستم یکپارچه اطلاعات اقتصادی در استان را برای برنامه‌ریزی‌های آینده بسیار موثر دانست و خاطر نشان کرد: سازمان برنامه و بودجه به عنوان متولی تجمیع اطلاعات عمومی استان است و دستگاه‌های دیگر می‌توانند اطلاعات بخشی خود را به سامانه‌ی اصلی وارد کنند تا در مقاطع مورد نیاز بهره‌برداری شود.

نماینده عالی دولت در گیلان وجود امنیت شبکه اطلاعات عمومی استان را بسیار مهم عنوان کرد و افزود: بسیاری از اطلاعات دارای رده‌های محرمانه نیست و مردم باید از آن مطلع باشند اما در برخی موارد بصورت بی‌جهت با محرمانه کردن آن دچار رانت می‌شویم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.